Mobilna poradnia

6 kwietnia 2018

Od 6 kwietnia do 15 czerwca specjalnie dostosowany do badań autobus ogólnopolskiej akcji „Życie tętni otwartymi naczyniami” odwiedzi 10 polskich miast: Będzin, Kraków, Wrocław, Łódź, Gdynię, Białystok, Lublin, Bydgoszcz, Poznań oraz Warszawę.
„Mobilna poradnia” to miejsce, w którym pacjenci skorzystają z bezpłatnych konsultacji specjalisty – chirurga naczyniowego oraz poszerzą swoją wiedzę w zakresie profilaktyki chorób naczyń.
Infolinia akcji „Życie Tętni Otwartymi Naczyniami”: tel. 539 777 500 czynna jest w godzinach 9:30-17:00.

Rozkład jazdy autobusu

Termin Dzień Miasto Miejsce akcji
6.04 Piątek Będzin NZOZ C.M. Syberka Będzin ul. Zwycięstwa 30
7.04 Sobota Kraków Plac Wolnica
14.04 Sobota Wrocław Szpital Miejski ul. Kamieńskiego 74 – Parking C
21.04 Sobota Łódź Galeria Retkińska, Al. Kard. Stefana Wyszyńskiego 29
27.04 Piątek Gdynia Plac Kaszubski
11.05 Piątek Białystok Uniwersytecki Szpital Kliniczny, ul Skłodowskiej 24A – parking przed przychodniami
12.05 Sobota Lublin Galeria E.Leclerc – parking na ul. T. Zana 19
18.05 Piątek Bydgoszcz ul. Fordońska 141, Galeria Pomorska
19.05 Sobota Poznań Centrum Handlowe M1- parking ul. Szwajcarska 14
15.06 Piątek Warszawa Hotel Hilton, ul Grzybowska 63
Mobilna poradnia otwarta będzie we wszystkich miastach w godzinach 9:00-17:00.  Zapisy na wizytę odbywają się wyłącznie na miejscu, w dniu wydarzenia. Aby skorzystać z porady specjalisty nie jest wymagane skierowanie.
Finał akcji odbędzie się 15 czerwca w Warszawie podczas X Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej, które wraz z Grupą Adamed jest inicjatorem tego wyjątkowego przedsięwzięcia.

Cele kampanii:

  • edukowanie społeczeństwa odnośnie profilaktyki chorób naczyniowych,
  • zachęcenie do systematycznych badań,
  • zwrócenie uwagi decydentów na konieczność zwiększenia środków przeznaczonych na profilaktykę i leczenie chorób naczyniowych.

Misja kampanii

Misją kampanii jest zwiększenie wykrywalności chorób naczyniowych w Polsce, zmniejszenie zachorowalności poprzez działania profilaktyczne społeczeństwa oraz zmniejszenie liczby zgonów spowodowanych schorzeniami naczyń.

Do kogo kierowana jest akcja

Akcja przygotowana została z myślą o osobach powyżej 55. roku życia z chromaniem przestankowym, czyli bólem kończyn dolnych pojawiającym się w trakcie chodzenia. Objaw ten bywa nazywany „chorobą wystaw sklepowych”, ponieważ chorzy często zatrzymując się z powodu bólu oraz chcąc ukryć swój problem, udają, że oglądają wystawy. Nazwa „chromanie przestankowe” jest znana niewielu osobom. Budzi to niepokój specjalistów, ponieważ zbyt późne rozpoznanie zmian miażdżycowych w tętnicach może doprowadzić do pojawienia się różnych powikłań. Właśnie dlatego akcja ma na celu zapewnienie pacjentom dostępu do bezpłatnych konsultacji specjalisty – chirurga naczyniowego oraz zwrócenie uwagi na problemy związane z chorobami naczyń. Warto pamiętać, że do czynników wpływających na rozwój miażdżycy należą między innymi: palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, nieprawidłowa dieta, nadciśnienie, brak aktywności fizycznej, nadwaga i cukrzyca.

Uzasadnienie potrzeby

W Polsce średni czas od wystawienia skierowania do wizyty w poradni chorób naczyń wynosi 195 dni, a ponad połowa osób zapisanych na wizytę oczekuje na nią co najmniej 205 dni. Po tak długim okresie, objawy, które początkowo jedynie budziły niepokój mogą przekształcić się w nieodwracalne zmiany niedokrwienne. Z uwagi na długi czas oczekiwania do specjalisty chirurgii naczyń chorzy coraz częściej zmuszeni są do korzystania z wizyt prywatnych. Liczba niepaństwowych gabinetów jest jednak stosunkowo mała. Problem jest szczególnie zauważalny w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do chirurga naczyniowego bywa bardzo utrudniony. Za prywatną konsultację u lekarza specjalisty chirurgii naczyniowej należy zapłacić minimum 100 złotych. Biorąc pod uwagę fakt, że choroby sercowo-naczyniowe dotykają głównie starszą część społeczeństwa często posiadającą skromny miesięczny budżet, jedynie niewielki odsetek pacjentów może pozwolić sobie na tego rodzaju świadczenia.

Organizatorzy akcji

Partner społeczny akcji